Projev Tomáše Třetiny u příležitosti připomenutí atentátu na R. Heydricha v Rešicích

Projev Tomáše Třetiny u příležitosti připomenutí atentátu na R. Heydricha v Rešicích

Vážené dámy a pánové,
Scházíme se dnes u příležitosti uskutečnění atentátu na zastupující ho říšského protektora Heydricha vojáky Gabčíkem Kubišem a Valčíkem, který organizovala exilova Československa armáda pod názvem Antropoid. Operace se účastnil i rešický rodák Adolf Opalka. Tato operace se udála přesně před 75lety a svým významem se stala jednou z největších hrdinnych akcí Čechů a Slováků v našich dějinách. Konečně se někdo vzepjal a bojoval za svobodu. Parašutisté oživili naději a víru, že budoucnost může být veselá a zalitá sluncem, pokud za lepší časy budeme bojovat.
Vážený Adolfe Opálko,
Váš odkaz je aktuální i v dnešních dnech, kdy jsou skuteční hrdinové upozaděni a na piedestal jsou stavění zločinci či příslušníci StB. Nezapomínáme na váš odkaz. Věřím, že i Vy se, obdobně jako Váš druh ve zbrani Jozef Gabčík, který byl včera prezidentem Slovenské republiky Andreem Kiskou povýšen do hodnosti generál majora in memoriam, dočkáte skutečného ocenění na poli vojenské cti a slávy.
Vážená paní starostka Rešic, vážení rešictí občané,
děkuji Vám za organizaci oslav uctění památky skutečných československých hrdinů. Jste báječní!
Závěrem, buďme prosím patřičně hrdí na ty, kteří zvolali do světa: „Jsme Češi! Nikdy se nevzdáme!!“ A děkujme jim za to, že můžeme být tím, kým jsme.