Vážené dámy, Vážení pánové,

politika má vliv na téměř všechny aspekty našeho života. Síla tohoto vlivu je ale proměnná a velmi často tak používáme floskule jako “Budoucnost je v rukou mladých” nebo “Studenti, naše budoucnost je ve vašich rukách”. No jo, ale co když ti mladí toho o politice, řízení země nebo zákonech moc nevědí? Tady přichází na řadu škola. A podle mého názoru to jsou školy, co mají naši budoucnost ve svých rukou, protože jsou plné budoucích voličů, kteří budou svými hlasy rozhodovat o směřování naší země.

Jsem proto pokaždé velmi rád, když mě osloví, abych se zúčastnil debaty se studenty. V posledních dnech to byly dvě – na Základní škole Ivančická v Moravském Krumlově a na Gymnáziu Elišky Krásnohorské v Praze. Tato setkání jsou bezesporu přínosná jak pro studenty, tak ale i pro mě. Na základce Ivančická jsme mluvili o tom, jak funguje Senát a ujasnili jsme si rozdíl mezi právě Senátem a Poslaneckou sněmovnou. Probrali jsme volební systém, způsob přijímání zákonů a dostali jsme se také k fungování měst. Je velmi pravděpodobné, že mezi těmito studenty seděl budoucí starosta nebo starostka Moravského Krumlova!

Na gymnáziu v Praze mě velmi mile překvapila diskuze, která se se studenty rozvinula. Hloubka znalostí a zájmu gymnazistů ve mě zanechala velmi dobrý pocit a v závěru jsme stihli probrat i sport a muziku.

Štěstí přeje připraveným a znalým. Jsem za taková setkání opravdu rád. Je to malý ale důležitý náhled na to, jaké je povědomí o politice a fungování obcí, měst, země mezi těmi nejmladšími a já svými znalostmi a zkušenostmi rád přispěji k tomu, aby se z nich stali uvědomělí a informovaní občané.

Chtěli byste, abych zavítal i do Vaší školy?

Tomáš Třetina

senátor na Znojemsku