Sedmadvacet stavebních úřadů má skončit na jižní Moravě v souvislosti s novelou stavebního zákona. Jak už Deník Rovnost informoval, představitelé dotčených obcí, v nichž má být stavební úřad zrušený, to považují za chybu. O tomto tématu diskutovali také krajštízastupitelé.

„Jihomoravský kraj přijal usnesení, v němž vyzývá vládu, poslaneckou sněmovnu a senát, aby stávající návrh zákona přehodnotili tak, aby byla zajištěna co nejširší síť stavebních úřadů z důvodu dostupnosti lidem. „Pořád je na stavebních úřadech spousta agend, které musí lidé vyřizovat tam, není vychytaná digitalizace. Jsme také připomínkovým místem návrhu tohoto zákona, usnesení tedy bude zapracováno i v rámci připomínky,“ řekl hejtman Jan Grolich.
Liberecký kraj podle něj dokonce přijal usnesení, ať je zachovaná vyloženě stávající síť úřadů. „Tak jsem to formulovat nechtěl. Chápu, že v některých místech úřady smysl mají, ale je potřeba se na tom znovu systematicky zamyslet. Je trochu nesystémové, když rušíme úřady a nemáme dopracovanou digitalizaci,“ doplnil Grolich.

Opoziční krajský zastupitel a senátor Tomáš Třetina očekává kolem stavebního zákona ještě velké diskuze. „Začalo se od konce. Nejprve je potřeba zrušit agendy, spoustu věcí elektronizovat, pak teprve můžeme rušit úřady,“ podotkl.