Vinařství není jen zemědělské odvětví, na které se dá koukat pouze přes čísla a statistiky. Vinařství, nejen na Znojemsku, ale v celém našem kraji je způsob života, specifická kultura, je to něco, co nás odlišuje, dělá nás jedinečnými.

Mnozí to nechápou, protože to třeba nikdy nezažili. Píší o alkoholu, množství levného vína ze zahraničí a koukají na všechno přes číselné ukazatele a indikátory.
Důvod, proč jsme se tak silně ohradili proti zavádění spotřební daně, byl jednoduchý – vážíme si práce vinařů a každý jeden, který to „zabalí“, neruší jen výrobu pár litrů alkoholického nápoje, ale ruší také všechno to, co se této činnosti dotýká. Hůř se to vysvětluje, je lepší, když to zažijete.

Před pár dny jsem měl tu čest být pozván do Tasovic na Putování za vínem se sv. Klementem. Prošel jsem s ostatními konšely několik desítek sklepů, poděkoval celé řadě sklepmistrů a vinařů za to, že je to stále baví. A věřte, že se tam odehrávali důležitější věci než vypít litr vína.

Připravil jsem pro Vás pár fotografií, abyste si něco s té atmosféry mohli odnést i Vy, kteří přemýšlíte o tom, zda se vláda nakonec rozhodla správně.