Už několik dlouhých dnů přemýšlím, proč tolik lidí nechápe, že v debatách o vínu nejde o “svatou válku” mezi pivem, vínem a slivovicí, ani o podporu těch, co se chtějí opít, ale o to, že vinaři dávají celému regionu (nejen Znojemsku) duši, charakter a že nechceme přijít o všechno to, co s vínem souvisí.

Kdyby to šlo a pomohlo, tak vypravím autobusy na naše košty, vinné slavnosti, ale bohužel to je marné. Pokud ti, kteří tak zasvěceně horují pro daně, neuvidí (a z jedné návštěvy to nezjistí), kolika lidem dává produkce vína práci a radost, mnohdy i smysl bytí, budou pořád srovnávat, mluvit o alkoholu a opakovat stále stejné argumenty. Ano, spousta lidí má zážitek z našich sklepů, ale na košty přijedou spíš ti místní a na spontánní akce někde na dědině člověk z daleka narazí vlastně hrozně vzácně. Ty nejpopulárnější “otevřené sklepy” pak mnohdy doplní zážitek s lidmi, kteří přeberou a jsou čast na sociálních sítích falešným důkazem toho, že jde o to vypít co nejvíc vína. Nemůžeme se potom divit, že našim řečem o všem, co je s vínem spojené, vlastně mnozí nerozumí. Možná si ještě nechají vysvětlit, že pěstování vína znamená celoroční dřinu, péči, vzdělávání a téma pro společná setkání, ale kdo z nich skutečně zažije, že k vínu patří souručenství, radost a hudba? Podle toho, co se řeší a jak se o vínu mluví, tak jich je málo.

Tak jsem si postěžoval, ale co s tím? Přes různé spekulace platí, že tiché víno nebude zatíženo spotřební daní v tomto daňovém balíčku. Platí také, že se hledá cesta, jak spotřební daň zavést, ale tak, aby její zavedení neznamenalo tunu papírování, které by lidi, kteří dávají ráz našemu regionu, vedlo k opuštění vinic. Spotřební daň se počítá na litr vína a je jasné, že z principu bude hrát větší roli u těch levnějších vín. Jinými slovy každý zaplatí třeba 20 korun, ale u vína, které stojí 66 korun, to je výraznější zdražení (o čtvrtinu), než u vína, které stojí 150 korun (asi o deset procent). Jednání o zavedení daně vede můj kolega, šéf Zemědělského výboru ve Sněmovně a jsme domluveni, že na další jednání budu vedle Vinařského svazu a zástupců ministerstva financí i zemědělství pozván i já.