Znojmo a Znojemsko, malý kousek jižní Moravy je krásný kout naší země.  Půvabná krajina protkaná vinohrady, lesy a říčkami. Země jak zahrádka, mezi Moravským Krumlovem a Znojmem, od Vranova nad Dyjí až po Miroslav. Kdybyste si k nám někdy udělali výlet, věřte mi, nebudete chtít odjet. A vždycky vám ještě zbude něco, kvůli čemu se budete chtít vrátit.

Znojmo – město, kde se Švédi bojí

Samotné Znojmo, největší město našeho regionu, je nádherné. Středověké centrum města s naprosto unikátními sklepy je pro spoustu turistů překvapením. Existuje legenda, která vypráví o tom, jak se za třicetileté války místní obyvatelé před nájezdem švédských vojsk do těchto sklepů schovali. Komíny domů dosahovaly až do sklepů, kde byla i kamna, aby zde nebyla zima a dalo se vařit. Když Švédové do Znojma vtrhli, našli domy prázdné, plotny studené, a přesto se kouřilo z komínů. Vyděšení Švédi prchli z města a dodnes se ve Švédsku mluví o českém městě duchů. Dnes se Znojmo nepotýká se švédskými nájezdníky, zato s dopravou. Již léta se plánuje silniční obchvat města, ale dokončení v nedohlednu. I proto se jako senátor snažím koordinovat jednání SŘD a místních sdružení, která se stavbě brání. Velmi doufám, že se dohodneme, a to ku prospěchu celého města. Velkou výzvou pro Znojmo je i rekonstrukce Kláštera v Louce. Velmi se snažím pomoci Znojmu získat prostředky na tuto nádhernou kulturní památku. Její rekonstrukce by pomohla nejen Znojmu, ale celému regionu.

Podyjí – malý ale krásný národní park

Pokud nechcete trávit čas ve městě, byť krásném, zve vás do lůna přírody Národní park Podyjí. Není to park rozsáhlý, kde byste se ztratili, ve skutečnosti je to náš nejmenší národní park, ale najdete v něm překrásné kouty nedotčené zeleně, prosycené vodou z meandrů Dyje. Můžete zde pozorovat ohromné množství chráněných druhů vodních ptáků, ale i dravce či ptáky jižnějších zemí. Anebo se jen tak procházet po turistických trasách a dýchat čistý, osvěžující vzduch.

Moravský Krumlov – slovanský sen

Byl bych špatný starosta Moravského Krumlova, kdybych vás nepozval k návštěvě našeho města. V malém údolí pod Floriánkem, půvabným barokním kostelíkem známého poutního místa, najdete přívětivé město, které vás zve na největší uměleckou perlu celého regionu. V našem zámku je vystavena Slovanská epopej Alfonse Muchy. Ohromující plátna zaplňují velké zámecké sály a vtáhnou vás do víru dějin slovanských národů, abyste bez dechu žasli nad uměleckou invencí a malířskou dokonalostí mistra Muchy. Zámek, který muchovské Epopeji nabídl své prostory však nejprve musel projít rozsáhlou rekonstrukcí. Nejen že samotné výstavní prostory jsou na nejvyšší technické úrovni světových výstavních síní, ale renesanční budova zámku se postupně klube do své původní krásy. Jako starosta chci rekonstrukci dokončit, aby klenot našeho města lákal turisty ze širokého okolí.

Moravou se necestuje, Morava se ochutnává

V našem kraji se tak můžete kochat městy, památkami i přírodou. Ale nezapomeňte, že Morava – a Znojemsko zvlášť – se musí především ochutnat. Všude najdete vinohrady, vinné sklípky a vinaře, kteří vám rádi dají ochutnat, protože právě to jejich víno je to nejlepší. Nebo spíš u sousedů? Či ve vedlejší vsi? To už je na vás, kam až se proochutnáváte. Ale věřte mi, vždycky už budete mít důvod se k nám vracet. Vždyť je tu tak krásně, že sem snad i pánbůh jezdí na dovolenou.

Tomáš Třetina, senátor za Znojemsko