Vážení,

podobně jako Vy doma nebo v práci i já sleduji zprávy o dopadu včerejší střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy na náměstí Jana Palacha. Jen obtížně hledám slova k tomu strašnému činu, který nás všechny zasáhl. Nikdo není, a ani nemůže být, připraven na takovou věc.

Vánoční atmosféra je pryč, zůstává jen ohromení, smutek, vztek. Ale také semknutí a solidarita. Český národ v těžkých chvílích vždy drží pospolu a i tentokrát jsme byli schopni se okamžitě spojit a vybrat pro oběti a jejich příbuzné finanční pomoc. Z webů sbírek vyplývá, že lidé poslali doslova miliony korun. Sbírky jsou vyhlášeny třeba v rámci Nadačního fondu Univerzity Karlovy, portálu Z Nesnáze 21.

Vláda na zítra (23. 12. 2023) vyhlásila den státního smutku. V poledne se rozezní zvony a oběti si připomeneme minutou ticha.

 

Premiér Fiala vyzval veřejnost k citlivosti a střídmosti zveřejňovaných informací, jelikož jich nejen na internetu koluje nespočet nepodložených a nepravdivých. K této výzvě se přidávám, protože šíření strachu není vhodným způsobem, jak řešit aktuální situaci. Brzy nás čeká důležitá a složitá debata o tom, co se skutečně stalo a jak tomu v budoucnu předejít. V nejbližších dnech ale buďme jen myšlenkami s pozůstalými.

Všem členům záchranných jednotek a Policie za mě náleží obrovské uznání a obdiv za jejich statečnost. Svým hrdinským jednáním v průběhu události ukázali skutečný odvahu. Výkon policie byl příkladný a nemocnice spolu s záchranáři byly připraveny na situaci, která u nás nemá obdoby.

Jak rád bych Vám dnes popřál šťastné a veselé Vánoce. Ale i ti, kteří ve škole neměli své milované, jsou situací otřeseni. Proto mě napadá přát Vám klidné dny s Vašimi blízkými. Takové události nás nejen o Vánocích sbližují s našimi rodinami a známými. Užijme si tedy svátky s nimi. Nebo jim třeba jen zavolejme. A snad budeme moci prožít nejen klidný Štědrý den, ale i celé svátky.

Váš

Tomáš Třetina
senátor na Znojemsku