Chci se s Vámi podělit o pár osobních postřehů z prezidentské inaugurace a nabídnout Vám několik fotografií z této události.

Pevně věřím, že Hrad se stane opět mnohem otevřenějším prostorem pro všechny návštěvníky, protože Vladislavský sál, kde se konala samotná akce je místo, které dokáže samo o sobě vyprávět příběh dějin naší země. Někteří po inauguraci docela trefně upozornili, že úřad prezidenta pro nás pořád není civilním úřadem, protože i samotná slavnost spíše připomíná korunovaci. Něco na tom bude.

Připravit takovou akci není nic snadného. Od zasedacího pořádku až po samotný program, konečně nejsou to ani dva roky, co jsme v Moravském Krumlově slavili návrat Slovanské epopeje na náš zámek a moc dobře si pamatuji, co vše jsme museli řešit a že samotná příprava zabrala skoro půl roku práce. Chování všech zúčastněných lidí, na kterých závisel úspěch akce, bylo příkladné a profesionální – od policistů až po obsluhu při číši vína. Klidně může znovu přijet americký prezident nebo papež – umíme se postarat na světové úrovni.

Formálně šlo o jednání obou komor našeho parlamentu a všichni cítili, že přichází změna. Že se prvním politikem naší země stal člověk, který umí spojovat a vysvětlovat nepopulární věci. Zároveň musím ocenit kontinuitu předávání úřad hlavy státu.

Rád bych tímto postřehem i skončil. Přestože jsem měl tisíc výhrad k Miloši Zemanovi, jeho éra byla také dobou, kdy jsme vstupovali do NATO a kdy on sám se dlouhou dobu hlásil k myšlence evropské spolupráce. Chci si ho také pamatovat jako politika, který dokázal pochopit, vnímat a pojmenovat potřeby lidí, resp. většiny z nich. Přeji mu zasloužený odpočinek a novému prezidentovi sílu a energii, která nám v posledních letech tak chyběla.Fotografie jsou od fotografů Senátu a Poslanecké sněmovny (fotil Aleš Král)..

Fotogalerie