Všichni přítomní senátoři podpořili návrh podvýboru pro sport, ve kterém se mj. píše:

  • apeluje na Český olympijský výbor, aby při jednání v rámci Mezinárodního olympijského výboru důrazně odmítl účast ruských a běloruských sportovců a funkcionářů na LOH 2024;
  • žádá Český olympijský výbor, aby všemi prostředky zabránil startu ruských a běloruských sportovců v kvalifikacích na LOH 2024;

Zeptali jsme se Tomáše Třetiny, který vede podvýbor, na další otázky, které s olympiádou souvisí. 

Nebylo by efektivní bojovat za neúčast ruských a běloruských sportovců na hrách z pozice všech zemí Evropské unie?

Samozřejmě, že by to bylo nejlepší. Jenomže “příliš mnoho psů, zajícova smrt”. Olympijský výbor je složený z národních výborů a jednotlivých svazů, a každý z nich sleduje svůj cíl. Bohužel to nevidím jako reálné domluvit koordinovaný postup, byť bych si ho přál. 

Co si myslíte o „úkroku stranou“, že pokud ruští a běloruští sportovci budou ochotni vzdát se „své vlajky“, tak jim Mezinárodní olympijský výbor vstup hry umožní?

Žádný “úkrok stranou” bych netoleroval. Ruští a běloruští sportovci na olympijské hry nepatří, protože zastupují státy, které nerespektují smysl a symbol her, tím, že rozpoutali válku na Ukrajině. Prostě ne, tohle je směšný kočkopes a zesměšňuje všechny – sportovce i diváky. 

Když se Vaše výzva nenaplní a ruští a běloruští sportovci budou moci účastnit se her, měli by čeští sportovci odmítnout účast? A mělo by to být jejich osobní rozhodnutí nebo by to mělo být rozhodnutím Českého olympijského výboru?

Mělo by to být rozhodnutí Českého olympijského výboru, nikoliv jednotlivých sportovců. Vyjádřilo by to jednotný postoj celé naší republiky.