Ví se, že Moravský Krumlov je v kraji druhým nejlepším městem pro byznys. Málokdo ale ví, že v oblasti přístupu veřejné správy, jsme na hlavu porazili nejen Brno, ale i další obce, protože v tomto pořadí je Krumlov na prvním místě a na paty mu šlape Kyjov a Hodonín.
Svou pozici na bedně Moravský Krumlov získal díky tomu, že nejvíc ze všech obcí v Jihomoravském kraji vynakládá peníze do svého budoucího rozvoje. Navíc umíme využívat nejrůznější dotace a samozřejmě si držíme první místo v péči o kulturu, protože jsme přesvědčeni, že ta se stane tím lákadlem, které do Moravského Krumlova dostane další návštěvníky a jejich peníze. Velmi slušně Krumlov zabodoval i ve výdajích na vzdělání nebo v poněkud úsměvném parametru počtu úředních hodin na počet podnikatelů. Mimochodem, v počtu úředních hodin Moravský Krumlov předstihlo Znojmo, které v této soutěži skončilo na pátém místě. Průměrná měsíční mzda, na základě odhadu Českého statistického úřadu, je v Moravském Krumlově nejvyšší v kraji.
Zajímavé je i meziroční srovnání, které není na první pohled z výsledků vidět. Letos výrazně lépe dopadlo hodnocení komunikace úřadu – zlepšení z 5 na 27 bodů – to je obrovské zlepšení, za které se sluší poděkovat všem mým kolegům na úřadě. Vždy jsem byl hrdý na jejich práci. V Krumlově se také zvýšil počet mladých lidí i dokončených bytů. A pomohlo nám i to, jak podnikavé lidi tu máme – vzrostl počet ekonomických subjektů, tedy firem.
Abychom se nebavili jen o pozitivních aspektech. Ve výdajích na bydlení a na sport Moravský Krumlov uzavírá v pořadí druhou desítku a zvážení míry těchto výdajů bude určitě tématem pro jednání o dalším rozpočtu. Musím ale podotknout, že velké investice do sportu (městské koupaliště nebo obnova hřiště) proběhly v minulých letech, a proto se do tohoto srovnání nedostaly. Evidentně bychom v Moravském Krumlově měli udělat něco s webovými stránkami, protože ty v hodnocení neobstály.
Tomáš Třetina
starosta Moravského Krumlova a senátor za Znojemsko